Karwieńskie Błota – Karwieńskie Błoto Pierwsze, Karwieńskie Błoto Drugie

Półwysep Helski

Półwysep Helski

Mierzeja Helska, często mylnie zwana Półwysep Helski, jest jednak mierzeją, ponieważ powstała w sposób charakterystyczny dla mierzei. Mimo że nie biegnie ona jak większość mierzei wzdłuż wybrzeża, to zaistniała wskutek funkcjonowania silnych wiatrów i płynących z zachodu na wschód prądów morskich. Jeszcze ok 300 lat temu stanowiła ona ciąg małych wysepek, które z czasem zaczęły się łączyć.

Swoisty, rozpoznawalny przez każdego mieszkańca Polski, kontur mierzei o długości 34 km i powierzchni raptem 32 km kwadratowych rozdziela wody Zatoki Puckiej od morza. Mierzeja zaczyna się w otoczeniu miasta Władysławowo, jej szerokość wynosi tam około 300 m, i ciągnie się aż do miejscowości Hel, od której to mierzeja przyjęła nazwę. W otoczeniu Helu szerokość mierzei to mniej więcej 3 kilometry, ale w najwęższym miejscu mierzeja helska ma już zaledwie 150 metrów.

Od Władysławowa w stronę Helu leżą po kolei, znane nie zaledwie u nas wakacyjne miejscowości wczasowe: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata. Z Władysławowa w stronę Helu, na długości mierzei przebiega trasa nr 216 oraz tory kolejowe. Na Hel można trafić również tramwajem wodnym z jednego z miast Trójmiasta: Gdańska, Gdyni lub Sopotu.

Wody zat. Puckiej są nadzwyczaj płytkie, kapitalne do ćwiczenia windsurfingu, a mielizną zwaną Rybitwią, między Rewą na stałym lądzie i Kuźnicą na mierzei, od 2002 roku mają miejsce „Marsze Śledzia” – wydarzenie promujące turystykę nad Zatoką Pucką, bezpieczny urlop nad morzem i ochronę przyrody. Impreza ta stanowi niesłychaną oraz niespotykaną atrakcję odpoczynku nad polskim Bałtykiem.

Na stronie: www.polwysephel.pl/noclegi/ znajdziesz ofertę noclegową na Półwyspie Helskim.

Polecamy:

NadMorzem.com - noclegi nad morzem

NadMorzem.com - nadmorski serwis tyrustyczny

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem