Karwieńskie Błota – Karwieńskie Błoto Pierwsze, Karwieńskie Błoto Drugie

Sopot

Sopot

Pomiędzy Gdynią i Gdańskiem leży uzdrowiskowe miasto – Sopot. Dzieje odpoczynku i kurowania się w Sopocie sięgają 1798 roku – wtedy wybudowano pierwszy dom wypoczynkowy, w 1819 r. powstało pierwsze kąpielisko morskie, a w 1823 roku działał pierwszy budynek medyczny.

Dalszy rozwój przebiegał na skutek rozwoju kolei – w 1870 roku Sopot uzyskał połączenie kolejowe z Koszalinem i Gdańskiem, a potem Berlinem.
Pod koniec XIX wieku otwarto tor wyścigów konnych, natomiast w 1920 roku kasyno oraz włączono Sopot do Wolnego Miasta Gdańska – w tamtym okresie Sopot był popularnym kurortem nadmorskim.
Współcześnie wyjątkowy styl miastu nadają secesyjne wille i kamieniczki, stare drzewostany, ogrody i parki – zieleń stanowi aż 60% terenu Sopotu.
Miasto słynie również z najdłuższego (ponad 500 metrów) zbudowanego z drewna mola. U nasady mola zimą i jesienią tworzone jest lodowisko Monciak – od nazwy ulicy – Boh. Monte Cassino. Kolejnym symbolem Sopotu jest amfiteatr wśród Lasów Oliwskich – Opera Leśna – o widowni mieszczącej ponad 4 tyś. widzów. To tu od lat 60-tych odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki – Sopot Festival a także dużo młodsze TOPtrendy.
Sopot dysponuje plażami o całkowitej długości 4,5 km, w większości publicznych, ale są również fragmenty otwarte tylko dla gości hotelowych. Plaże są naturalnie strzeżone, pełne atrakcji, małych pubów i kawiarenek, wypożyczalni sprzętu plażowego i wodnego.Na
końcu molo w Sopocie jest również przystań dla taksówek wodnych oraz jachtów. W trzech basenach przygotowano miejsce dla powyżej stu jachtów. 63 dla mniejszych łodzi – do 10 m i 40 dla łodzi do 24 m. Znajduje się tutaj także siedziba bosmanatu w kształcie jachtu, razem z gastronomią i zapleczem. Można stąd udać się w rejs na trasie Sopot – Westerplatte – Gdańsk i Sopot – Gdynia. Wielu odwiedzających robi sobie zdjęcia na tle często olśniewających jachtów.
Mając na względzie wspomniane wcześniej atrakcje, warto wybierając noclegi nad morzem, rozważyć Sopot, tak jak postępuje rocznie ponad 2 mln. urlopowiczów, lub chociaż tylko zobaczyć go będąc w okolicy.

Polecamy:

NadMorzem.com - noclegi nad morzem

NadMorzem.com - nadmorski serwis tyrustyczny

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem