Karwieńskie Błota – Karwieńskie Błoto Pierwsze, Karwieńskie Błoto Drugie

Hel

Hel

Hel to miasteczko na krańcu mierzei helskiej, o dosyć długich dziejach. Prawa miejskie nadane zostały Helowi już w XIII w. Do XV wieku Hel był znaczącym ośrodkiem handlowym, potem utracił na znaczeniu na korzyść Gdańska. Pod koniec XIX stulecia wybudowano tutaj port rybacki i miejscowość ponownie zaczęła się rozwijać.

Wspólnie z postępem komunikacji oraz turystyki Hel stał się celem wycieczek dla mieszkańców
Gdańska i Sopotu.
W 1918 roku mimo, że większość mieszkańców miejscowości mówiła po niemiecku, na mocy traktatu wersalskiego Hel przyznano odtworzonemu Państwu Polskiemu. Kilka lat potem wybudowano połączenie kolejowe z Gdynią. Z uwagi na strategiczne położenie w miejscowości powstał rejon umocniony a także port wojenny. W czasie Drugiej Wojny Światowej Hel bronił się do drugiego października 1939 roku.
Po 1945 r. Hel miał status miejsca szczególnie ważnego strategicznie, mogli bywać tu jedynie obywatele PRL. Obostrzenie w dostępie do Helu odwołano dopiero w 1989 r., natomiast same szlabany zniknęły dopiero w latach 90. XX w.
Dziś to przede wszystkim ośrodek urlopowego wypoczynku i rybołówstwa. Zlokalizowano w tym miejscu również garnizon Marynarki Wojennej RP oraz port morski wraz z przystanią rybacką, pasażerską i jachtową. Można stąd wyruszyć w rejs po morzu, na jednym z dawnych
kutrów, a od 2006 r. funkcjonuje w tym miejscu Tramwaj Wodny – promowe połączenia z miastami Trójmiasta – to najtańsza i najszybsza opcja przybycia do Gdyni, Gdańska czy Sopotu.
Hel ma znakomitą lokalizację dla wielbicieli kąpieli słonecznych – otoczony jest wodami morskimi, z dużą liczbą plaż. Można skorzystać z piaszczystego brzegu od strony pełnego morza, czy od strony zatoki Gdańskiej. Na plaży dużo się dzieje – o aktywny wypoczynek dba Hel Animation.
Aktywny wypoczynek to także wypady rowerowe – rower to coraz częściej zabierany sprzęt na urlop. w 2005 roku otwarto trasę rowerową – prowadzi ona przez całą mierzeję, w pobliżu drogi 216 – odcinek przyrodniczy – do Juraty – to 10 km trasy.
Hel to też pociągające miejsce dla amatorów nurkowania. Znajduje się w okolicy Helu dużo wraków, leżących na rożnych głębokościach. Bazy nurkowe zlokalizowane w porcie oferują pełne zaplecze dla nurków. Nie brak także szkoleniowców, którzy oferują naukę nurkowania.
Z racji swojej przeszłości Hel zaintryguje
także fascynatów historii – znajdują się tu Muzeum Obrony Wybrzeża, Muzeum Rybołówstwa, fortyfikacje oraz latarnia morska.
Hel słynie dodatkowo ze swego fokarium – to element Stacji Morskiej – naukowej placówki Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie realizowany jest projekt odtworzenia i ochrony kolonii foki szarej w Morzu Bałtyckim. To również miejsce rekonwalescencji chorych osobników. Udostępniona jest sala wystawowa oraz edukacyjna oraz podziemia, gdzie można, przez specjalne szyby, obserwować podwodne igraszki fok.
Hel to znakomite miejsce na odpoczynek, na spędzenie wczasów nad morzem. Mnóstwo atrakcji, różnorodna baza gastronomiczna oraz noclegowa spełni wymagania każdego turysty.

Pod adresem: http://www.hel.info.pl/noclegi/wszystkie znajdziesz ofertę prezentująca noclegi w Helu.

Polecamy:

NadMorzem.com - noclegi nad morzem

NadMorzem.com - nadmorski serwis tyrustyczny

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem