Karwieńskie Błota – Karwieńskie Błoto Pierwsze, Karwieńskie Błoto Drugie

Gdańsk

Gdańsk

Gdańsk – portowe miasto nad morzem, jedno z miast o najdłuższej historii w naszym kraju, a zarazem jedno z najbardziej znanych, razem z Warszawą, Krakowem i Wrocławiem, polskich miast w świecie. To także znaczący ośrodek kultury i nauki, gospodarczy a także węzeł komunikacyjny.

Archeolodzy zapewniają, że istniała tutaj osada już w VII wieku. W X w. ówczesny władca Polski Mieszko Pierwszy przyłączył Gdańsk z najbliższą okolicą do swego państwa. W 1263 r. Gdańsk uzyskał prawa miejskie. O Pomorze Gdańskie i Gdańsk prowadzono w
przeszłości sporo walk. W średniowieczu władali nim poza Polakami Brandenburczycy, Prusacy, Krzyżacy.
Gdańsk zdobyły również wojska napoleońskie w 1807 roku – wówczas również po raz pierwszy utworzono Wolne Miasto. Raz jeszcze Gdańsk stał się Wolnym Miastem w 1920 r. Sprawa Gdańska była też jednym z pozorów wybuchu II Wojny Światowej. To stąd oddał pierwsze strzały okręt Schleswig-Holstein na Westerplatte. Podczas tej wojny Gdańsk został unicestwiony w 90 procentach.
Gdańsk to także miasto historii nowożytnej – to tutaj miały miejsce Wydarzenia Grudniowe 1970 r. – strajki w Stoczni Gdańskiej, to tu miał miejsce słynny strajk w stoczni, to tu sygnowano 31 sierpnia 1980 r. porozumienie Sierpniowe pomiędzy dotychczasowym rządem i Solidarnością.
Gdańsk rozpoznają także kibice piłki nożnej – Gdańsk był gospodarzem Euro 2012.
Lecz współczesny Gdańsk to głównie jeden z największych polskich ośrodków kultury. Niepodobna wyszczególnić wszystkich zabytków i muzeów które znajdują się w tym mieście. W
Gdańsku znajdziemy wiele teatrów, filharmonię, operę. Aranżowanych jest tutaj wiele imprez – przykładowo doroczny Jarmark Dominikański, Festiwal Dobrego Humoru bądź festiwal All About Freedom.
Gdańsk to naturalnie też znaczny ośrodek letniego odpoczynku. Znajdują się tutaj plaże morskie, różnorodna i pełna baza turystyczna oraz gastronomiczna. Można spędzić tu urlop w wyrafinowanych hotelach, apartamentach, ale również znajdziemy miejsca oferujące pokoje i kwatery w Gdańsku, są w tej okolicy również kempingi i pola namiotowe.

Polecamy:

NadMorzem.com - noclegi nad morzem

NadMorzem.com - nadmorski serwis tyrustyczny

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem