Dębki
Historia nazwy wsi odnosi się do końca XVIII stulecia, gdy chłop Dębek Maciej uzyskał ten spłachetek ziemi od zakonu z ościennego Żarnowca, wówczas wioskę określono zatem Dębek. Mieszkańcy parali się, jak łatwo odgadnąć uprawą przyjętej roli oraz rybołówstwem. W tym miejscu uchodzi do Morza Bałtyckiego rzeczka Piaśnica, a cała osada wchodzi w skład Parku Krajobrazowego.
Na rzeczce Piaśnicy przebiegała, w dzwudziestoleciu międzywojennym, granica II Rzeczypospolitej, a stojący do dzisiaj około 300 m od ujścia rzeczki murowany dom z lat 20 XX wieku altruisty profesora Adama Wrzostka. Urządzał on, wraz z
rodziną oraz znajomymi, tutaj obozy harcerskie. Po dziś dzień budynek ten zwany jest domem Profesora Adama Wrzostka z Poznania. Zachowało się tutaj jeszcze kilka zabytków np drewniany kościółek z lat 30 dwudziestego stulecia, lub chata szkieletowa z osiemnastego wieku.
Jakkolwiek, dla większości rodaków Dębki to po pierwsze miejscowość letniskowa. Poza sezonem mieszka tutaj ledwo dwieście osób, latem znacząco więcej. Tutejsza plaża jest życzliwa kąpielom słonecznym – szeroka, piaszczysta, a przejścia na plażę, z racji na okalające ją niewysokie wydmy, są nieomalże płaskie i komfortowe. Ciekawostką lokalnej plaży jest możliwość korzystania ze słonecznych oraz morskich kąpieli bez kompletnego stroju kąpielowego, a dla amatorów zupełnego nudyzmu wydzielono specjalny kawałek plaży, który zlokalizowany jest za rzeką.
Dębki oferują znaczną ilość domków, kwater, pokoi, pensjonatów a nawet stylowych apartamentów (ofertę znajdziesz tutaj –> www.debki.com.pl/noclegi/wszystkie). Ospałe przez gros roku Dębki „żyją” w latem. Na ulicach otwierają się butiki, kramy, budki z słodyczami, fast foodami, pamiątkami, otwierane są restauracyjki, sklepy, smażalnie.
Dębki to też opoka natury. Miejscowość letniskowa położone jest na obszarze Parku Krajobrazowego, w pobliżu rzeczki Piaśnicy umiejscowiono rezerwat „Piaśnickie Łąki”. Rezerwat zawiera 56 hektarów i mimo nazwy nie ogranicza się tylko do łąk – rosną tutaj też połacie leśne z brzozami, dębami, sosnami, a w poszyciu rosną: wierzba, jałowiec, kruszyna, śmiałek darniowy, kozłek lekarski, woskownica europejska, kosaciec syberyjski oraz storczyk plamisty. Oprócz tego meandrująca w okolicach miejscowości rzeczka to siedlisko płoci, okoni, piskorzy, sandaczy, szczupaków oraz fląder, a na dnie – raków oraz małży, a także dużo gatunków roślin.
Więcej: http://www.debki.net.pl