Karwieńskie Błota – Karwieńskie Błoto Pierwsze, Karwieńskie Błoto Drugie

Władysławowo

Władysławowo

Władysławowo własną nazwę zawdzięcza królowi Władysławowi IV, który w latach 30-tych XVII wieku zadecydował by pobudować w tej okolicy twierdzę, by bronić się przeciw przewidywanemu atakowi Szwedów. Teraźniejsze Władysławowo zaistniało w latach pięćdziesiątych minionego wieku z zespolenia miejscowości Wielka Wieś, Poczernino, Hallerowo, Cytniewo i portu Władysławowo.

Prawa miejskie Władysławowo uzyskało w 1963 r. Kolosalną rolę w zintensyfikowaniu turystyki na tych obszarach odegrał generał Haller, któremu to, po ceremonii Zaślubin Polski z Bałtykiem w 1920 r. spodobała się ta okolica. Wspólnie z niektórymi swymi oficerami kupili te tereny. Z inicjatywy ich stanęło kąpielisko Hallerowo, jakie miało rywalizować z będącym częścią Wolnego Miasta Gdańska Sopotem. W Hallerówce, budynku w którym generał Haller ze swą rodziną spędzał wakacje, a od 1990 r. udostępniono do zwiedzania niewielką wystawę poświęconą generałowi i Błękitnej Armii.
Dzisiejsze Władysławowo to interesująca miejscowość wypoczynkowa nad morzem, znajduje się tu kilka kąpielisk z piaszczystymi oraz szerokimi plażami. Miejscowość to także port rybacki i morski. Władysławowski port sprawuje też rolę mariny. Oprócz zaplecza sanitarnego i gastronomicznego żeglarze mogą skorzystać też ze stoczni remontowej. Stąd warto udać się w rejs po Morzu Bałtyckim względnie
Zatoce Puckiej jednym z wielu stateczków wycieczkowych. Istnieje podobnie ewentualność odbycia wycieczki z Władysławowa do Skandynawii, na Łotwę bądź Litwę. Wędkarzy zaintryguje zapewne fakt, że z Władysławowa aranżowane są rejsy z możliwością wędkowania w morzu.
Kolejną atrakcją letniska jest znajdująca się na Władysławowskiej promenadzie Aleja Gwiazd Sportu. Powstała ona w dwutysięcznym roku i od tamtego okresu umieszczone są w chodniku gwiazdy dla największych znakomitości polskiego sportu. Swe gwiazdy mają w tamtym miejscu między innymi Dariusz Michalczewski, Kazimierz Deyna, Jerzy Kulej, Jacek Wszoła, Robert Korzeniowski, Irena Szewińska, a także Michel Platini. Każdego roku, w lipcu aranżowany jest tutaj Festiwal Sportu.
Charakterystycznym miejscem miejscowości jest podobnie Dom Rybaka – siedziba władz gminnych z charakterystyczną wieżą widokową z której można podziwiać panoramę Władysławowa oraz okolicę.
Władysławowo, zważywszy na w związku ze swym położeniem nad zatoką z płytkimi wodami,
niedużymi falami i sprzyjającymi wiatrami – to wymarzone wprost miejsce do nauki oraz uprawiania windsurfingu. W następstwie tego w pobliżu umiejscowionych jest wiele szkółek i wypożyczalni sprzętu windsurfingowego.
Władysławowo to bogata oferta noclegowa, wchodzą w nią liczne hotele, ośrodki wczasowe, domy gościnne, domki nad morzem oraz pokoje gościnne.

Polecamy:

NadMorzem.com - noclegi nad morzem

NadMorzem.com - nadmorski serwis tyrustyczny

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem