Karwieńskie Błota – Karwieńskie Błoto Pierwsze, Karwieńskie Błoto Drugie

Chłapowo

Chłapowo

Chłapowo (gmina Władysławowo) to kiedyś nadmorska wieś rybacka na Pobrzeżu Kaszubskim, w dzisiejszych czasach prężnie ewoluuje w niej turystyka. Chłapowo usytuowane jest na wysokim brzegu klifowym, a nadmorska część Chłapowa stanowi część Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Najbardziej rozpoznawalną atrakcją Chłapowa jest jednakowoż Wąwóz Chłapowski, przez lokalnych Kaszubów nazywany „Rudnik”. Dolina Chłapowska to rezerwat przyrody zajmujący bez mała dwadzieścia pięć ha. Wędrówka tym urokliwym parowem do plaży wzbogaci, każdego odwiedzającego o wyjątkowe krajobrazy, co bardziej spostrzegawczy zauważą pewnie unikatowe rośliny takie jak dzwonek okrągłolistny, żarnowiec miotlasty czy rokitnik. Wąwóz przystosowany jest do możliwości każdego wczasowicza. Wzdłuż jaru wytyczone są szlaki, bardziej trudne fragmenty wyposażone są w kładki, schodki i poręcze, znajdziemy też ciekawie wkomponowane ławki na których można odprężyć się.
Chłapowo to też ładna, klifowa plaża. Zorganizowane są tu dwa piaszczyste kąpieliska, za kąpieliskiem plaża zmienia się, pojawiają się na niej spore kamyki. Na plaży możemy zauważyć też kutry rybackie miejscowych, wciąż łowiących rybaków. Urwisko, poprzez panujące tu korzystne warunki dla startów, to też miejsce, które wybrali sobie paralotniarze. W
wakacje można śledzić ich loty bez mała codziennie.
Chłapowo to nie tylko letnisko, amatorów historii zainteresuje pewno fakt, że w miejscowości wciąż zobaczyć można wciąż stojące chłopskie domy konstrukcji szkieletowej, kryte strzechą – tak charakterystyczne dla tego regionu, a w środku wioski dziewiętnastowieczną, murowaną kapliczkę z figurą świętego Jana Chrzciciela. W miejscowości tej wykopano nekropolię z wczesnej epoki żelaza z wykopaliskami w postaci naczyń glinianych, paciorków ze szkła, bursztynowych ozdób i przedmiotów z brązu.
Blisko letniska leży przylądek Rozewie uważany za najbardziej wysunięte w kierunku północnym miejsce w granicach Polski. Stoi tam też udostępniona do oglądania Latarnia Rozewie imienia Stefana Żeromskiego a także Muzeum Latarnictwa Polskiego.
Chłapowo to właściwe miejsce dla urlopowiczów poszukujących spokoju i
obcowania z przyrodą. Pobliże sąsiednich, atrakcyjnych turystycznie miejscowości, czyni z Chłapowa znakomitą bazę wypadową do odwiedzania Pobrzeża wschodniego Bałtyku.
Pełną ofertę przedstawiającą noclegi w Chłapowie znajdą Państwo na stronie: www.chlapowo.net.pl/noclegi/wszystkie

Polecamy:

NadMorzem.com - noclegi nad morzem

NadMorzem.com - nadmorski serwis tyrustyczny

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem