Karwieńskie Błota – Karwieńskie Błoto Pierwsze, Karwieńskie Błoto Drugie

Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra

Wczasowisko Jastrzębia Góra położone jest na stromym (32.8 m n.p.m.), klifowym brzegu polskiego morza. Jastrzębia Góra własną nazwę zawdzięcza najwyższemu wzgórzu (ponad 67 m n.p.m.), ponad którą krążyły i siedliły się mięsożerne ptaki – jastrzębie. Sama miejscowość nie ma za bardzo długiej historii. Pierwsze chaty pojawiły się tu dopiero na początku lat dwudziestych dwudziestego w. – po włączeniu tych terenów do drugiej Rzeczypospolitej.

Zasadniczymi inspiratorami kształtowania tej wsi było dwóch warszawskich biznesmenów: inżynier Osmołowski i hrabia de Rosset. Wykupili oni fragment obszarów obecnej Jastrzębiej Góry i wybudowali pierwsze budynki turystyczne. Wybudowanie pierwszej bitej jezdni z bazaltowej kostki z Jastrzębiej Góry do Władysławowa to także dzieło tych 2 przedsiębiorców – w dzisiejszych czasach to zasadniczy trotuar Jastrzębiej Góry – Bulwar Nadmorski. W okresie międzywojennym osada ta była znanym, zwłaszcza wśród warszawskiej śmietanki, letniskiem. O jej popularności niech znamionuje fakt, iż odpoczywali w tym miejscu Marszałek Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki lub Edward Rydz-Śmigły.
W dzisiejszych czasach Jastrzębia Góra, to atrakcyjna miejscowość letniskowa, są tu trzy wytyczone kąpieliska nadmorskie z rozległą – nawet
aż do 200 m plażą. W rejonie kąpielisk plaża jest piaszczysta, oczyszczona z kamieni, które zostały zagospodarowane do umocnienia stromego wybrzeża. Na plażę, ze względu na skarpę wejścia są strome i liczą blisko| trzystu stopni. jest również łagodniejsze zejście prowadzące na plażę od ul. Droga Rybacka.
Jedna spośród najbardziej interesujących ciekawostek Jastrzębiej Góry zaistniała całkiem niedawno, albowiem w dwutysięcznym r. po wykonaniu badań geodezyjnych, określając iż właśnie tu, znajduje się najbardziej na północ wysunięty punkt Polski. W tym miejscu wzniesiono okolicznościowy głaz określany „Gwiazda Północy”.
W Jastrzębiej Górze zachowały się wzniesione w latach dwudziestych wille – willa Pawłowicza, Kaszubka, Rossetówka, a także pierwsze schronisko nadmorskie z tamtych lat Lisi Jar. Perełkę architektury stanowi podobnie kościół
pw. Świętego I. Loyoli. Nie jest on obiektem zabytkowym – wybudowany został dopiero w połowie lat 80. dwudziestego w. natomiast ma ciekawą konstrukcję – ma 2 kondygnacje. Kolejną atrakcją świątyni są 21-głosowe organy, na których od 1992 r. odbywają się letnie koncerty.
Przyrodniczą atrakcją Jastrzębiej Góry jest Lisi Jar. Parów ów, dawniej liczący ok dziesięć km długości, w znacznej części został pochłonięty przez Morze Bałtyckie. Strome zbocza parowu porośnięte są ponad stuletnimi buczynami, z domieszką pojedynczych brzóz, jarzębów, świerków jak również zdziczałych grusz. W górnym fragmencie wąwozu poszycie gęsto porośnięte jest paprotkami.
Liczne domki letniskowe, domy gościnne, ośrodki wczasowe i pensjonaty w Jastrzębiej Górze ustanawiają bogatą i różnorodną ofertę noclegową.
Oferty obiektów oferujących noclegi w Jastrzębiej Górze -> www.jastrzebiagora.pl/noclegi/wszystkie

Polecamy:

NadMorzem.com - noclegi nad morzem

NadMorzem.com - nadmorski serwis tyrustyczny

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem