Karwieńskie Błota – Karwieńskie Błoto Pierwsze, Karwieńskie Błoto Drugie

Latarnia Morska Rozewie

Latarnia Morska Rozewie

W Rozewiu, przy ulicy Leona Wzorka 1 zlokalizowana jest latarnia morska. Patron ulicy to latarnik, który pracował tu w latach 1920 -1939 i na początku wojny został przez hitlerowców zamordowany. Latarnia ma imię S. Żeromskiego, który na początku lat 20-tych odwiedzał Rozewie – miał podobno nawet pomieszkiwać w jednym z pomieszczeń latarni.

Budynek latarni powstał w 1822 r. i poddany był dwóm znacznym
modernizacjom. Pierwszej w 1910 i drugiej w 1978 roku. W trakcie tej drugiej przeprowadzona została największa metamorfoza w wizerunku latarnię podwyższono o osiem metrów poprzez wstawienie walca z metalu. Przyczyną podwyższenia były okoliczne buki, które zasłaniały światło z latarni. Na wieży zainstalowano także inne źródło światła.
Latarnia jest udostępniona dla zwiedzających, na dodatek w jej wnętrzach zlokalizowane jest nieduże Muzeum Latarni Morskich w Rozewiu. Można w nim oglądać między innymi poprzedni reflektor latarni wraz z wyposażeniem – urządzenia pozostały na swoim położeniu w trakcie przebudowy latarni. Latarnia jest wysoka na nieomalże 33 metry, a dzięki usytuowaniu na wysokiej skarpie źródło światła znajduje się na wysokości ponad 83 m n.p.m. oraz ma zasięg 26 Mm.
Jej budynek jest dosyć specyficzny – biały, murowany dół i metalowa, czerwona
góra. Pobliskie miejscowości wczasowe: Władysławowo, Jastrzębia Góra a także panoramę morza można podziwiać z tarasu latarni.

Polecamy:

NadMorzem.com - noclegi nad morzem

NadMorzem.com - nadmorski serwis tyrustyczny

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem