Karwieńskie Błota – Karwieńskie Błoto Pierwsze, Karwieńskie Błoto Drugie

Jastarnia

Jastarnia

Mniej więcej w połowie długości helskiej mierzei położone jest niewielkie miasto – Jastarnia – prawa miejskie posiada od 1973 roku. Wcześniej była to cicha rybacka osada – dopiero z z doprowadzeniem w latach XX-tych ubiegłego stulecia linii kolejowej i budową portu – nastąpił prężny rozkwit miejscowości. Przede wszystkim, za sprawą rosnącego ruchu turystycznego.

W dzisiejszych czasach Jastarnia to duży ośrodek wypoczynkowy i rybacki. Na wczasowiczów
oczekują mnogie, strzeżone kąpieliska z piaszczystymi plażami, zarówno nad bezpośrednim morzem jak i nad Zatoką Pucką. Dla wczasowiczów z czworonogami otwarty jest sektor plaży między Jastarnią i Juratą (wejście nr 55).
W Jastarni nieustająco silne są tradycje kaszubskie. Na przykład nazwy ulic są dwujęzyczne – po polsku i kaszubsku, w sezonie wakacyjnym, od 2006 roku, urządzana jest impreza Lokalny Pieniądz. Dostępny jest żeton 3 Merki – równoważnik 3 PLN, wolno nim płacić w określonych miejscach za towary i usługi. Duża ilość turystów zatrzymuje sobie „3 Merki” w charakterze pamiątki z Jastarni.
Z zabytków kaszubskiej kultury rybackiej odnajdziemy tu prywatne Muzeum Pod Strzechą, Chatę Rybacką ze zbiorami rybackimi, okazy umieszczone są też w bosmanacie portu.
W Jastarni funkcjonuje również skansen fortyfikacji.W Jastarni jest także latarnia morska. Nie jest ona zbyt wysoka, co
więcej jest najniższą polską latarnią (17 m) i na nieszczęście nie jest udostępniona do zwiedzania. Jako ciekawostkę należy podać fakt, iż to jedna z dwóch, prócz latarni Stilo, całkowicie metalowa budowla. Skonstruowana została ona z elementów dawnego nautofonu Stilo.
W Jastarni działa też port morski położony od strony zatoki, to baza rybacka, przystań pasażerska i marina jachtowa. Mogą tutaj wpływać dosyć duże łodzie – długość 60 metrów i zanurzenie do prawie 4-ech metrów. Portowy basen chronią dwa falochrony. Jak we wszystkich miastach nad Zatoką Pucką, panują tu wyśmienite wręcz okoliczności do praktykowania niezwykle popularnych sportów wodnych: kitesurfingu i windsurfingu. Ponadto, przez całą helską mierzeję prowadzi szlak rowerowy, a okolice świetnie nadają się na spacery.
Jak na nadmorski kurort przystało, Jastarnia to przeróżna baza noclegowa i gastronomiczna. Noclegi w Jastarni to gama pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych, hoteli, apartamentów oraz pokoi prywatnych.

Na podstawie strony: www.jastarnia.info.pl

Polecamy:

NadMorzem.com - noclegi nad morzem

NadMorzem.com - nadmorski serwis tyrustyczny

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem