Karwieńskie Błota – Karwieńskie Błoto Pierwsze, Karwieńskie Błoto Drugie

Jurata

Jurata

Miejscowość wczasowa Jurata to wschodni fragment miasta Jastarnia. Duża część Polaków kojarzy ośrodek wypoczynkowy Prezydenta Polski z Juratą – de facto, to położony jest on w granicach administracyjnych Helu.

Jurata to bardzo młody kurort nadmorski, do lat XX-tych XX wieku były tam tylko wydmy i rósł las iglasty. Wszystko rozpoczęło się w tym miejscu w 1928 roku. Druga Rzeczypospolita posiadała mały dostęp do Bałtyku. Z tej przyczyny, pobudowano między innymi port handlowy i wojenny w Gdyni, a także powstały
miejsca letniego wypoczynku nad morzem – Jurata była w największym stopniu luksusowa.
Formalnie, pierwszy sezon to lato 1931 r. Najbardziej prestiżowy był pełen przepychu hotel Lido – przebywali w nim m.in. Jadwiga Smosarska, siostry Halama, Eugeniusz Bodo, Wojciech Kossak czy gen. Władysław Sikorski. Swe letnie wille posiadała w Juracie arystokracja (ks. Czetwertyńscy, hr. Potoccy czy hr. Tyszkiewiczowie) a także znani politycy: Ignacy Mościcki czy też Józef Beck. Do Juraty zjeżdżali na wypoczynek bogaci i sławni Polacy a także goście z zagranicy. Do dzisiejszych czasów zachowało się wiele ówczesnych will, pensjonatów i hoteli.
Po 1945 roku socjalistyczne władze postanowiły zrobić z Juraty miejsce wakacyjnego wypoczynku dla robotników. Wybudowano wtedy wiele zakładowych, resortowych ośrodków wypoczynkowych oraz wybudowano (w 70-tych latach) wykonane z drewna, długie na 300 metrów, molo wiodące w głąb zat. Puckiej.
Po upadku socjalizmu nowi posiadacze ośrodków wczasowych, pensjonatów, will robili
wszystko by Jurata znowu stała się luksusowym kurortem. W ciągu minionych 20 lat wybudowano wiele elitarnych, eleganckich a przede wszystkim wygodnych ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów i hoteli. Chociaż, sporadyczni pamiętający dawną Juratę utrzymują, że to wciąż nie ta sama Jurata, to przyjmuje ona z powrotem elitarny charakter.
W Juracie są dwie plaże: rozleglejsza i chętniej odwiedzana nadmorska – na tej plaży znajdują się bary oraz żółte osłony dla korzystających z kąpieli słonecznych, kształtem przypominające przedwojenne kosze plażowe. Druga plaża znajduje się nad zatoką – jaką z kolei, ze względu na płytkie wody zatoki, wybierają entuzjaści kite i windsurfingu.
Gdyby ktoś miał ochotę wczuć się w atmosferę przedwojennego, elitarnego kurortu to noclegi w Juracie (http://www.jurata.info.pl/noclegi/wszystkie) będą doskonałym wyborem.

Polecamy:

NadMorzem.com - noclegi nad morzem

NadMorzem.com - nadmorski serwis tyrustyczny

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem